آموزش کار با فلزیاب برای شروع کاوش مبتدیان

برای شروع یک کاوش موفقیت آمیز و راحت نیاز دارید با بتوانید با دستگاه فلزیاب به راحتی کار کنید و آموزش کار با فلزیاب را یاد بگیرید. گاهی دیده میشود استفاده نادرست اپراتور فلزیاب از دستگاه باعث عملکرد نادرست سیستم می شود؛ که این امر را به اشتباه ضعف دستگاه فلزیاب می دانند. در ادامه این مطلب از سایت IKPVDERAK وبگاه رسمی نمایندگی فلزیاب تهران به نکاتی در زمینه استفاده بهتر از دستگاه و آموزش کار با فلزیاب ذکر شده است.

آموزش کار با فلزیاب و پیدا کردن زمین کاوش مناسب

شما یک دستگاه فلزیاب خریداری کرده اید و  آماده شروع برای شکار گنج های گنهان هستید. چگونه سریع و به طور موثر شروع به کار کنید؟ شناسایی فلزات کار پیچیده ای نیست، اما روش های درست و نادرست برای انجام آن وجود دارد. در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که چطور دستگاه فلزیاب خود را آماده کنید، یک زمین کاوش پیدا کنید و اولین سیگنال خود را از دستگاه فلزیاب دریافت کنید.

۱- دستگاه فلزیاب خود را خوب بشناسید و به تنظیمات آن مسلط باشد

برای آموزش کار با فلزیاب ممکن است واضح به نظر برسد و کار آسانی باشد، اما بسیار مهم است که به تنظیمات فلزیاب و ویژگی های آن به خوبی مسط باشید. هرچه بیشتر با دستگاه فلزیاب خود آشنا باشید، زمان کمتری هد خواهید داد و احتمال پیدا کردن گنج واقعی بیشتر می شود. بهترین مکان برای شروع دفترچه راهنمای فلزیاب است.

تمام تنظیمات را در یک محیط امن و بدون آلودگی انجام دهید تا زمانی که بدانید که هر یک از این تنظیمات چگونه کار می کند و می توانید دوباره آن را تنظیم کنید. اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید و یک مشاوره عالی با متخصصین نمایندگی فلزیاب تهران داشته باشید.

در حالی که نحوه عملکرد هر دستگاه فلزیاب متفاوت است، برخی از تنظیمات کلیدی وجود دارد که در بیشتر آن ها مشترک است. این موارد عبارتند از:

تنظیمات مشترک در بیشتر فلزیاب ها

 • حالت تشخیص: فلزیاب های مدرن معمولا حالت های تشخیص از پیش تعیین شده توسط کارخانه برای تمرکز بر روی انواع خاصی از اشیاء دارند. تنظیمات معمول شامل حالت های سکه، جواهرات، آثار عتیق و ALL METAL است.
 • تفکیک فلزات: گزینه تفکیک فلزات در تنظیمات به شما این اجازه را می دهد که اشیائی را که نمی خواهید پیدا کنید فیلتر کنید. به عنوان مثال اگر در منطقه ای با آلودگی و زباله های زیادی قرار دارید، می توانید دستگاه فلزیاب را تنظیم کنید تا آهن را نادیده بگیرد.
 • بالانس زمین: خاک حاوی مقدار کمی از فلزات است که گاهی اوقات می تواند یک دستگاه فلزیاب را تحریک کند. اگر متوجه شدید در حال دریافت سیگنال ثابت برای آهن هسید، اما وقتی حفاری می کنید هیچ چیز در آنجا وجود ندارد، تنظیمات بالانس زمین به دستگاه فلزیاب می گوید که آهن را تا حد مشخصی نادیده بگیر.
 • حساسیت: هرچه حساسیت بیشتر باشد، هدف های بیشتری را پیدا خواهید کرد، اما همیشه این چیزی نیست که شما می خواهید. به عنوان مثال اگر در منطقه های با لوله های زیادی قرار دارید، حساسیت پایین تر اغلب بهتر است.

تست دستگاه فلزیاب

برای آموزش کار با فلزیاب پیشنهاد خوبی است که قبل از اینکه به یک منطقه کاوش وقعی بروید، دستگاه فلزیاب خود را آزمایش کنید. مجموعه ای از انواع مختلف فلز را جمع آوری کرده و آن ها را در عنق های مختلف زمین دفن کنید. گودال های شنی برای این کار عالی هستند، اما در هر کجا که شما قادر باشید چندین شئ را دفن کنید.

تست دستگاه فلزیاب
تست دستگاه فلزیاب

پس از دفن اشیاء مطمئن شوید که دستگاه فلزیاب شما تمام اشیاء را شناسایی می کند. سعی کنید تنظیمات مختلف به خصوص حساسیت، تفکیک فلزات و بالانس زمین را انجام دهید و ببینید که چگونه ان ها بر روی سیگنال تاثیر می گذارند و چه نوع فلزی را شناسایی می کنند.

نکته: اگر می خواهید جواهرات را امتحان کنید، بسیار مراقب باشید تا آن ها را گم نکنید. می توانید یک نخ به آن ها وصل کنید، بنابراین به راحتی می توانید آن ها را پیدا کنید.

۲- دستگاه فلزیاب خود را آماده کنید

در آموزش کار با فلزیاب باید بدانید که یک دستگاه فلزیاب مهمترین ابزار برای پیدا کردن گنج های پنهان و آثار باستانی است. اما این تنها مورد نیاز شما نیست. کیت پایه شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • دستکش محکم و بادوام: شما می خواهید در میان خاک، شن و ماسه و فلز حفاری کنید، بنابراین مهم است که دست های خود را ایمن نگاه دارید. یک جفت دست کش محکم و بادوام از مهمترین لوازم جانبی فلزیاب برای کاوش است.
 • هدفون: شما به یک هدفون بزرگ و با کیفیت نیاز دارید. آن ها بهترین گزینه برای شنیدن صدای هشدار فلزیاب هنگام دریافت سیگنال می باشند. هر هدفونی که دارای قابلیت تنظیم صدا باشد می تواند این کار را انجام دهد.
 • ابزارهای حفاری: داشتن ابزار مناسب برای حفاری فقط کار شما را آسان نمی کند. همچنین می تواند باعث کاهش آسیب به محیط اطراف شود که برای یک کاوشگر حرفه ای بسیار مهم و ضروری است. ممکن است یک بیلچه کوچک این کار را انجام دهد، اما یک اسکوپ شن برای ساحل یا محلول کتراک برای شکستن ساروج گزینه بهتری است.
 • کاور کویل: اگر دستگاه فلزیاب شما کاور کویل را ندارد، ارزش خریدن آن را دارد. آن ها نسبتا ارزان هستند، اما می توانند از خراش های ایجاد شده جلوگیری کنند که می توانند اثربخشی را کاهش دهند.
دستگاه فلزیاب خود را آماده کنید
دستگاه فلزیاب خود را آماده کنید

عاقلانه است که هر لوازم جانبی را که خریداری میکنید، بهترین کیفیت آن را انتخاب کنید

به عنوان مثال، ابزار حفاری ارزان قیمت ممکن است هنگان برخورد به سنگ یا خاک سخت شکسته شود. دستکش های کم کیفیت احتمال پارگی دارند و ممکن است ایمنی مورد نیاز شما را ارائه ندهند. هیچ چیز بدتر از خراب شدن یک ابزار اساسی در هنگام کاوش نیست. با این وجود، زمانی که برای اولین بار شورع به کار می کنید بیش از حد برای موارد غیر ضروری هزینه نکنید. لوازم جانبی فلزیاب تقریبا بی پایان است مثلا می توانید انواع مختلف اسکوپ ها، زانو بندها، بیلچه ها، کویل های اضافی و … را خریداری کنید. این ها همه مفید هستند، اما قبل از اینکه مطمئن شوید آموزش کار با فلزیاب را می دانید، هیچ هزینه ای را صرف خرید لوازم جانبی فلزیاب نکنید.

یک استثنا برای لوازم جانبی فلزیاب وجود دارد: خرید یک Pinpointer

یک دستگاه فلزیاب کوچک و نسبتا ارزان است (معمولا حدود ۲۵ دلار) که می تواند به پیدا کردن نقطه دقیق هدف پس از دریافت سیگنال کمک کند. زمانی که یک هدف را پیدا کردید و جایی را حفر کردید، Pinpointer مکان دقیق تری را مشخص می کند، بنابراین می توانید بسیار سریع تر هدف را شناسایی کنید.

آیا واقعا به یک Pinpointer نیاز دارید؟

زمانی که برای اولین بار شروع به کاوش می کنید، یک Pinpointer ضروری نست. اما احتما این یکی از اولین لوازم جانبی فلزیاب است که در صورت حرفه ای شدن خریدارید می کنید. غیر عادی نیست که یک Pinpointer بتواند چندین دقیق از حفاری را هنگام تلاش برای شناسایی یک هدف صرفه جویی کند. در طول یک کاوش کامل، این به معنای واقعی کلمه می تواند ساعت ها وقت صرفه جویی کند، که باعث می شود یک کاوش سرگرم کننده تر و مفید تری را داشته باشید. بنابراین، هرچه زمان لازم برای شناسایی یک هدف کمتر باشد، سیگنال های بیشتری را می توانید پیدا کنید و شانس شما برای به دست آوردن یک شئ با ارزش بیشتر می شود.

۳- انتخاب زمین کاوش

مکان ایده آل برای شروع کاوش می توانید مکانی باشد که رفت و آمد زیادی داشته باشد، زیرا به طور مداوم دوباره پر می شوند. برخی از بهترین مکان ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • کلیساها
 • پارک های عمومی
 • سواحل
 • زمین های جنگلی
 • مدرسه های عمومی
 • زمین های خصوصی
 • اردوگاه ها یا پارکینگ وسایل نقلیه
 • زمین های تفریحی اطراف

بسیار مهم است اطمینان داشته باشد که اجازه کاوش در آن مکان را داشته باشید

کاوش در جایی که مجاز نیستید، می تواند به خاطر تجاوز به حریم خصوصی منجر به جریمه تخلف شود و از مکان های دیگر نیز محروم شوید. بنابراین چیزی نیست که به آسانی بتوانید از آن گذر کنید. در صورت استفاده نادرست از دستگاه فلزیاب، ممکن است حتی دستگاه شما را مصادره کنند.

چگونه می توانید مجوز دریافت کنید؟

برای زمین های خصوصی، همیشه باید پیش از شروع کاوش با مالک زمین صحبت کنید. مطمئن شوید که مرزهای زمین مالک را می دانید، زیرا به راحتی می توانید به ملک فرد دیگری بروید. برای زمین های دولتی مانند پارک های عمومی و مناطق باستانی اجازه کتبی از دولت محلی بگیرید. شناسایی فلزات همیشه در پارک های عمومی ممنوع است، بنابراین بهتر است از ان ها اجتناب کنید.

از طرف دیگر، بیشتر سواحل برای کاوش مناسب هستند. یک استثنا وجود دارد که اگر ساحل دارای مالک خصوصی یا متعلق به دولت باشد، در این صورت تشخیص فلز قطعا مجاز نیست. شما ممکن است به یک مجوز برای شکار در ساحل نیاز داشته باشید هر چند این مورد به جایی که شما زندگی می کنید بستگی دارد. به عنوان مثال در انگلستان می توانید از Crown Estate مجوز لازم را دریافت نمایید.

اگر تنها بخواهید یک نتیجه گیری داشته باشد، باید بدانید که گرفتن مجوز برای کاوش ضروری است. اگر مجوز کتبی دارید، آن را هنگام کاوش به همراه خود داشته باشید تا بتوانید در زمان ضروری آن را به هر کسی که سوال می کند نشان دهید.

بهترین مکان برای آموزش کار با فلزیاب کجاست؟

انتخاب مکان های مناسب برای کاوش می تواند تفاوت بین موفقیت و ناامیدی را ایجاد کند. بهتر است بدانید که چه چیزی را در یک زمین کاوش باید جستجو کنید؟

نکته اصلی این است که مکانی را انتخاب کنید که قبلا جستجو نشده باشد و یا اینکه به طور مداوم با موارد جدید دوباره پر شود. می توانید شانس پیدا کردن یک مکان خوب را داشته باشد و در آنجا نتیجه خوبی را بگیرید. برخی از بهترین گزینه ها عبارتند از:

 • زمین خصوصی: اگرچه دریافت مجوز برای زمین های خصوصی دشوارتر است، اما همیشه بهترین مکان برای کشف فلز است. بیشتر زمین های خصوصی تازه هستند، هیچ کس قبلا آنجا جستجو نکرده است. این امر برای پیدا کردن آثار باستانی یا موارد دیگر بسیار عالی است.
 • مکان های دارای فعالیت بالا: مکان هایی از جمله نمایشگاه ها، اماکن ورزشی و پارک ها منبع دائمی هدف های بالقوه هستند. مردم همیشه اشیاء خود را گم می کنند، بنابراین می توانید مجموعه ای غافلگیر کننده از سکه و جتی جواهرات را پیدا کنید.
 • سواحل: دلیل وجود دارد که شما اغلب در سواحل می توانید دستگاه های فلزیاب را ببینید! ساحل مکانی عالی برای یافتن همه چیز از جواهرات گرفته تا سکه های قدیمی است، زیرا اشیاء جدید هم از طریق فرآیندهای طبیعی و هم از طریق بازدیدکنندگان در ساحل موجود می باشد. نکته منفی این است که شما باید با سایر کاوشگران رقابت کنید، بنابراین بهتر است بعد از روزهای شلوغ یا طوفانی بروید.
 • سایت های قدیمی: پیدا کردن آثار باستانی می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین باید زمان بیشتری را صرف جستجو در مکان های تاریخی کنید. این مکان ممکن است اهمیت چندانی نداشته باشد، اما مدت طولانی است که مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال منطقه ای محلی که متعلق به صد ها سال پیش است، احتمال دارای مقداری آثار باستانی است. منطقه ای که زمانی مسکونی بوده اما سال ها است که از آن استفاده ای نمی شود گزینه ای مناسب است. نقشه های قدیمی می توانند برای یافتن این مکان ها مفید باشند، اما گوگل و کتابخانه ها نیز می توانند ابزارهای خارق العاده ای را در اختیار شما قرار دهند.

در هر مکانی که کاوش می کنید، مطمئن شوید که زمین را به همان شکلی که وارد شده اید ترک می کنید، در غیر این صورت احتما اجازه بازگشت نخواهید داشت. این یعنی پر کردن همه مکان های حفر شده و احترام به زمین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *