فلزیاب در ایران از گذشته تا کنون

فلزیاب در ایران از گذشته تا کنون طرفداران خاص خود را داشته است و علاقه مندان به این دستگاه هم به صورت سنتی با ابزارهایی مانند شاقول و هم به صورت مدرن با دستگاه های فلزیاب در این زمینه فعالیت داشتند. سرزمین ایران رازهای زیادی را خود پنهان کرده است؛ از بقایای تمدن های باستانی گرفته تا گنجینه های مختلف مانند گنجینه غار کلماکره، همواره کاوشگران را تشویق کرده که با خرید دستگاه فلزیاب در ایران به جستجوی این موارد بپردازند. جستجوی آثار باستانی در ایران از گذشته تا کنون با ابزارهای مختلفی انجام می شده که در زیر آن ها را معرفی می کنیم.

تاریخچه فلزیاب در ایران

دازینگ. یکی از عجیب ترین روش های کشف آب های زیرزمینی، سنگ های قیمتی، نفت
دازینگ. یکی از عجیب ترین روش های کشف آب های زیرزمینی، سنگ های قیمتی، نفت

یکی از عجیب ترین روش های کشف آب های زیرزمینی، سنگ های قیمتی، نفت و هر گونه زیرخاکی «دازینگ» نام دارد. مورخین معتقدند دازینگ از قرن پانزدهم یعنی زمانی که تب جست و جوی فلزات گرانبها داغ شده بود در آلمان به وجود آمده است. در این روش فردی چوب به دست، آرام و با تمرکز زیاد حرکت می کند و به دنبال چیزی می گردد. برخی بر این باور هستند که کاوشگران ایرانی در زمان های بسیار دور نیز از این روش استفاده می کردند.

تماشا در آپارات | تماشا در یوتوب

جستجوی مجاری آب، قنات، گنج و دفینه های زیر زمینی با فلزیاب شاقولی

رفته رفته ابزارهای کاوش پیشرفته کرد و چوب دازینگ جای خود را ابزارهای پیشرفته تری مانند شاقول داد. شاقول نیز یکی از ابزارهایی بود که در گذشته برای پیدا کردن مخازن آب، گاز یا گنج مورد استفاده قرار می گرفته و هنوز هم کاربرد دارند و کاوشگران حرفه ای در موارد خاص از آن استفاده می کنند. شاقول جیوه ای یا فلزیاب شاقولی جسم فلزی عمود بر زمین است که آن را به ریسمان یا یک زنجیر سبک می آویزند.

بسیاری از کاوشگران بر این اعتقاد هستند که برای اینکه شاقول جیوه ای به خوبی بتواند کار کند، باید حتما از جنس برنج با خلوص بالای ۹۹ درصد باشد و برخی دیگر نیز معتقد هستند که نوع جنس فلزیاب شاقولی مهم نیست و اصل کار طراحی مهندسی مانند نوع جیوه، چگالی جیوه، درصد خلوص جیوه، درصد ارتعاش جیوه . … در ساخت آن است. به عقیده کاوشگران این وسیله قادر است حفره های زیر زمینی، مجاری آب، قنات، گنج و دفینه های زیر زمین را شناسایی کند. نوع خوراک خور این وسیله قادر است هدف های هم جنس با نمونه خوراک را شناسایی کند.

ردیاب های فلزی در ایران

با پیشرفت تکنولوژی رفته رفته شاقول های جیوه ای جای خود را به ردیاب های دوربرد دادند. اساس کار این ردیاب ها نیز مانند دازینگ و شاقول ها بود با این تفاوت که برخی از این ردیاب ها به بردهای الکترونیکی مجهز شده اند و کار را برای اپراتور بسیار راحت کرده اند. برد الکترونیکی در ردیاب ها می تواند فرکانس هدف مورد را نظر را شبیه سازی کند یا فرکانس فلزات ناخواسته را حذف کند. درست است که پیشرفت تکنولوژی در ساخت ردیاب های فلزی نیز بی تاثیر نبوده اما کار با ردیاب ها هم دشوار بود و نیازمند تجربه بالا بودند. در حقیقت ردیاب ها برای شناسایی هدف ها در فاصله دور ساخته شده اند و برای پیدا کردن مکان دقیق هدف هنوز جای خالی یک ابزار حس می شد.

فلزیاب های نقطه زن در ایران

فلزیاب های نقطه زن دارای یک کویل هستند که به وسیله آن دستگاه، فرکانس را به زمین منتقل می کند. فلزیاب های نقطه زن نیز از گذشته تا کنون پیشرفت های بسیاری داشته است. از فلزیاب های ساده ای که با پیدا کردن هر نوع فلزی بوق می زنند گرفته تا انواع فلزیاب های پیشرفته امروزی با فناوری های VLF، PI، BFO و … که هر کدام به روشی خاص خود کار می کنند و برای کارهای ویژه ای طراحی شده اند. شرکت IKPV با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ بیشتر از ۲۰ سال است که در زمینه فروش انواع دستگاه فلزیاب با قابلیت های پیشرفته فعالیت دارد و بهترین فلزیاب ها را در ایران تولید می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *