مگنومتر یا GPR چیست

مگنومتر (Magnetometer) یا GPR یک روش ژئوفیزیکی غیر مخرب است که عوامل و ویژگی های زیر زمینی را بدون حفاری یا کاوش تجزیه و تحلیل می کند. GPR یا Ground Penetrating Radar فرکانس های مغناطیسی موجود در سطح زمین را دریافت می کند و با توجه به آن بازتاب و عمق اشیاء زیر زمینی را مشخص می کند.

کاربردهای مگنومتر یا GPR

مگنومتر یا رادار نفوذی زمین (GPR) برای ارزیابی موقعیت و عمق اشیاء دفن شده و بررسی حضور و عمر ویژگی های زیرزمین و شرایط طبیعی استفاده می شود. برخی از کاربردهای Magnetometer در زیر آمده است.

صنعت مکان یابی
صنعت مکان یابی

شناسایی مقبره ها
شناسایی مقبره ها

گودال و حفره یابی
گودال و حفره یابی

مگنومتر چگونه کار می کند

GPR یا رادار نفوذی زمین پالس امواج رادیویی فرکانس بالا (انرژی الکترومغناطیسی مایکروویو) از طریق یک مبدل (که آنتن نیز نامیده می شود) عمل می کند. آنتن GPR در امتداد زمین با دست یا یک وسیله نقلیه حرکت می کند. انرژی منتقل شده از اشیاء دفن شده مختلف یا تماس های متمایزی بین مواد مختلف به زمین منعکس می شود. سپس آنتن امواج منعکس شده را دریافت کرده و آن ها را در واحد کنترل دیجیتال ذخیره می کند. واحد کنترل انعکاس را در واحد نانوثانیه ثبت می کند و سپس سیگنال ها را تقویت می کند. سیگنال های خروجی بر روی GPR به عنوان نوارهای رنگی مختلف توسط واحد کنترل دیجیتال طراحی می شود.

چگونه Ground Penetrating Radar گورهای نامعلوم را شناسایی می کند

کمپانی فلزیاب IKPV برای پیدا کردن مقبره های بدون علامت انواع فلزیاب مگنومتر با تکنولوژی پیشرفته و نوین را ارائه می کند. نمودار GPR و مقطع عرضی (زیر) چندین قبرستان را که با استفاده از GPR شناسایی شده اند نشان می دهد. خاک این منطقه بسیار ماسه ای است و دارای آلودگی های بسیاری است. تصویر GPR نشان می دهد که وضعیت گورها با یکدیگر بسیار متمایز است.

علامت گذاری مقبره ها
علامت گذاری مقبره ها

گور ها در اسکن مگنومتر
گور ها در اسکن مگنومتر

استفاده از GPR برای مکان یابی

شرکت IKPV از بیست سال پیش با استفاده از انواع مگنومتر ، تاسیسات و خط لوله را در نقاط مختلف ایران و جهان شناسایی می کند. یک ابزار یا خط لوله ساخته شده از فلز، PVC یا هر نوع ماده دیگر که خواص دی الکتریک یا رسانایی متفاوت از خاک و سنگ های اطراف دارد ممکن است با GPR شناسایی شود. سیستم مگنومتر می تواند خطوط لوله گاز، نفت، خطوط آب و فاضلاب و خطوط ارتباطی بزرگ را پیدا کند.

دستگاه GPR لوله های دفن شده U شکل را شناسایی می کند
دستگاه GPR لوله های دفن شده U شکل را شناسایی می کند
"<yoastmark

آنتن مگنومتر چگونه کار می کند و کاربرد آن چیست

عمقی که مگنومتر می تواند به زیر سطح برساند به دو عامل بستگی دارد:

  1. نوع خاک یا سنگ های در محدوده GPR
  2. فرکانس مورد استفاده در آنتن

GPR می تواند تا عمق ۱۰۰ فوت (۳۰ متر) در مواد با رسانایی کم مانند شن و ماسه یا گرانیت نفوذ کند. رطوبت خاک، مواد معدنی و دیگر مواد با رسانایی بالا ممکن است موجب کاهش جذب سیگنال های GPR شود، که ممکن عمق نفوذ آن به ۳ فوت (۱ متر) و حتی کمتر کاهش یابد.

اسکن زیر خانه با GPR
اسکن زیر خانه با GPR

اسکن زیر خانه با GPR
اسکن زیر خانه با GPR

آنتن های فرکانس پایین

عمق نفوذ نیز توسط آنتن GPR مورد استفاده قرار می گیرد. آنتن های GPR با فرکانس پایین تر از ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگاهرتز از عمق کاوش بیشتری (حدود ۲۵ تا ۱۰۰ فوت یا بیشتر در خاک و سنگ های با رسانایی کم) برخوردار هستند، اما وضوح پایینی دارند. این آنتن های GPR با فرکانس پایین برای بررسی زمین شناسی و بستر یک منطقه مانند شکستگی یا تعیین ضایعات عمومی و شناسایی اشیاء بزرگ دفن شده استفاده می شود.

آنتن های فرکانس بالا

آنتن های GPR با فرکانس بالاتر از ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاهرتز بازتابی از عمق کم (۰ تا ۱۴ فوت در خاک و سنگ های با رسانایی کم) را به دست می آورد و دارای وضوح بالا هستند. این آنتن های GPR فرکانس بالا برای بررسی خاک های زیرزمینی سطح یا کم عمق استفاده می شود و مکان کوچک یا بزرگ، کم عمق، دفن شده از قبیل آب و برق، خطوط لوله، غارهای گم شده، مناطق باستانی یا مخازن ذخیره سازی زیر زمینی مورد استفاده قرار می گیرد.

پرسش و پاسخ های متداول در مورد مگنومتر

سیستم GPR چه چیزی را می تواند پیدا کند؟

رادار نفوذی زمین یا GPR می تواند اشیاء دفن شده و دیگر ویژگی های زیر زمینی را که دارای امواج مغناطیسی است را شناسایی کند. نمونه هایی از آنچه یک مگنومتر می تواند پیدا کند، لوله های زیرزمینی، مقبره ها، حفره ای زیر زمینی و دیگر اشیاء دفن شده است.

عمق کاوش رادار نفوذی زمین چقدر است؟

به طور کلی، برای اکثر مناطق ایالات متحده، عمق کاوش حدود ۱۰ فوت است. در مناطقی با خاک رس، این عمق تنها تا چند فوت است. در مناطقی با خاک شنی این عمق می تواند تا ۳۰ فوت باشد.

آیا می توانیم بتن را با استفاده از سیستم مگنومتر شناسایی کنیم؟

سیستم GPR می توان بتن ها را شناسایی کند حتی اگر آن تقویت شده باشد. این دستگاه حتی می تواند میلگرد در بتن ها را برای اهداف مهندسی تشخیص دهد.

آیا سیستم GPR قابل حمل است؟

GPR کاملا قابل حمل است و به راحتی در هر منطقه تنها با یک اپراتور حرکت می کند. تجهیزات رادار نفوذی زمین حتی می تواند در چمدان های بسته بندی شده در خطوط هوایی بارگیری شوند.

آیا رادار نفوذی زمین به راحتی قابل استفاده است؟

بسته به اشیاء یا ویژگی های بررسی شده، با برخی از دستورالعمل ها توسط برنامه های GPR به راحتی می توانند تفسیر شوند و یا ممکن است نیاز به تجربه چند ساله برای تفسیر داشته باشند.

 

تماشا در یوتوب

جهت خرید فلزیاب به همراه گارانتی معتبر از نمایندگی فلزیاب تهران می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

معرفی چند سیستم مگنومتر محصول کمپانی IKPV

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *