نقاط دفن گنج و دفینه در دوران باستان

در این پست از سایت IKPVDERAK تلاش خواهیم کرد تا نقاط دفن گنج و دفینه برای کاوشگران را به اختصار شرح دهیم. لازم به ذکر است که گفته هایی که در این مقاله می اوریم از قطعیت و قانون خاص و ثابتی تبعیت نمی کند و تنها برخی از تجربه ها و اطلاعات کاوشگران باتجربه در مورد نقاط دفن گنج و دفینه می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بحث در مورد مورد نقاط مهم پنهان کردن دفینه و گنج ها در دوران باستان بپردازیم.

نقاط دفن گنج و دفینه در دوران باستان

بر حسب گفته کسانی که در این حرفه در حال فعالیت هستند، در دوران باستان که بانک ها و سایر مراکز نگهداری از وجوه و جواهرات گران قیمت هنوز وجود نداشت، بهترین راه مردم برای نگهداری اشیاء با ارزش، پنهان کردن آن ها در جای امن و دفن کردن آن ها در جایی مطمئن بود. این مکان ها می توانست در نقاط مختلف اراضی، و بادی خانه ها، کلیسا ها و سایر ساختارهای طبیعی موجود در طبیعت باشند. به جز این موارد، هر فرد پنهان کنند اموال، مکان های منحصر به فرد و ویژه خود را داشت. کاری که ما در اینجا قصد انجامش را داریم، عبارت است از تامل و تفکر در مورد منطقی که بر اساس جای موارد دفن شده قابل بررسی باشد. ابتدا باید بگوییم که:

نکات مهم در زمان پنهان کردن دفینه

نکته اول

فرد دفن کننده، پیش از مخفی کردن امانتی خود به مدت و اندازه کافی در مورد نقاط دفن گنج و به امن ترین مکان برای پنهان کردن امانتی خود فکر کرده است، سپس مناسب ترین و امن ترین مکان را برای پنهان کردن اموال خود در نزدیکترین جای ممکن انتخاب می کند. به همین دلیل شناسایی نشانه های منطقه برای خود وی مهم می باشد. این مکان ممکن است برای دیگران به آن اندازه معقول و قابل شناسایی نباشد. میزان خلوت بودن یا شلوغ بودن این مکان ها در شرایط آن زمان اهمیت چندانی نداشته است. آنچه مهم است اهمیت آن مکان برای مالک اموال می باشد. فرد دفن کننده در شلوغ ترین و پر رفت آمد ترین مکان ها، بهترین جا را برای کردن اموال خود پیدا کند و برای حافظت از امانتی اش استفاده کند، بدون آن که هیچ کدام از رهگذران متوجه آنجا شوند.

نکته دوم

مکانی که فرد برای مخفی کردن اموال خود در نظر می گیرد معمولا مکانی است که وی به طور مرتب جلوی چشم دارد و در طول شبانه روز زیاد از آنجا عبور می کند. خصوصا افرادی که امانتی خود را در خانه و باغچه پنهان می کنند، مکانی را انتخاب می کنند که در نشست و برخاست های روزانه جلوی دیدگانش باشد.

نکته سوم

فرد یا افرادی که اموال خود را پنهان می کنند، با توجه به اینکه دوباره به آن محل خواهند آمد، در اطراف دفینه مکانی ثابت را برای محاسبه علامتگذاری ها انتخاب خواهند کند. این مورد برای افرادی که در اراضی و جنگل ها اقدام به پنهان کردن دفینه می کنند، بسیار مهم و حیاتی است.

نکته چهارم

بالاخره شخصی که اموال خود را پنهان می کند برای گم نکرد محل و یا برای نشانی دادن به سایرین، در اطراف دفینه نیز علامت هایی قرار داده که به وسیله آن ها نقاط دفن گنج را پیدا خواهند کرد. دقیقا همین نکته جالب ترین قسمت ماجرا است و می توانید سخت ترین قسمت کار نیز محسوب شود. زیرا برای رمزگشایی نمادهایی که فرد دفن کننده انتخاب کرده، ابتدا باید مقررات و قانون این کار را بیاموزید و از علم کتیبه خوانی سر رشته داشته باشید. در اینجا تفاسیر مختلفی ممکن است وجود داشته باشد که با کمک گیری از تجربه های به دست آمده، باید به یک نتیجه مطلوب برسیم. همچنین بافت اجتماعی، میزان تحصیلات، و بسیاری از موارد دیگر مربوط به امور دینی فرد پنهان کنند دفینه باید مشخص شود.

نکته پنجم

تنها موارد فوق کفایت نمی کند. فرد کاوشگر باید از الفبای یونانی، رومی، فریگ، بیزانس و … نیز سررشته داشته باشد. در نهایت شاید داشتن اطلاعات اندکی در مورد تاریخ کمک زیادی به فرد بکند. کارشناسان زیادی را دیده ایم که از وجود انجیل ۳۰۰۰ ساله خبر داده اند. از همین روست که به اهمیت واقعی این مطلب پی می بریم. پس از آنکه اطلاعاتی در مورد انتخاب محل دفن گنج از طرف فرد یا افراد دادیم، بر روی نقاط دفن گنج نیز کمی فکر می کنیم: محل هایی که اشارات و علایم قرار می گیرند حداقل به اندازه خود آن علائم مهم هستند. بعضا هم دفینه هایی را میبینیم که در تصدیق اعتقادات قدیمی، بدون گذاشتن اشاره و علامت دفن شده اند.

از این رو نقاطی که بیشتر دفینه ها را به خود جذب کرده و نیز نقاط ثابتی را به عنوان مشخصه دفینه ها انتخاب می شدند را بررسی خواهیم کرد. هرگز نباید فراموش کنیم که فرد دفن کننده گنج در زمان علامتگذاری محل های دفن برای خود، مکان و محل هایی را ترجیح می دادند که به هیچ وجه تغییر نیافته، جابجا نشده و یا مکانی در نزدیکی محل دفن باشند. به طور مختصر به معرفی این اماکن می  پردازیم:

اراضی ها در نقاط دفن گنج

انسان ها اراضی اطراف خود را با توجه به شرایط آن ها مورد بررسی قرار می دادند، تراکم جمعیت و میزان عبور و مرور از مسیرهای مختلف را مورد بررسی قرار داده و گذرگاهایی با کمترین حالت شرک برانگیزی و جلب توجه را انتخاب می کردند. در بسیاری از دفینه های اراضی، پیدا کردن علائم مربوط به آن بر روی تکه صخره های ثابت روی زمین امکان پذیر است. بر روی این تکه صخره ها تصاویری از فلش، نعل اسب، زنجیر، تصاویر دست و پا و برخی حیوانات را می توان مشاهده کرد. علائمی که به آن اشاره کردیم و سایر علایم شبیه آن ها نه تنها بر روی صخره های بزرگ، بلکه بر روی سنگ ها و صخره های کوچک و ثابت روی زمین نیز ترسیم می شوند.

تعداد علامت های دفینه موجود در اراضی ها

موردی که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد، آن است که آثار و نشانه های موجود در اراضی به طور یقین بیشتر از یک مورد خواهد بود. حتی تا آنجا که همه می دانند در تصدیق تفکرات داخلی منسوبین جامعه ارامنه، بدون گذراندن چندین علامت در اطراف، هیچ گزینه ای در زمین دفن نمی شده است. یکی از این علامت ها جهت و دیگری فاصله را به تنهایی نشان می دهند؛ نشانه هایی مانند فلش، کمان، تک پا و … از این قبیل هستند. صخره های اسکنه خورده نیز از علامی به شمار می روند که جهت و فاصله مورد نظر آن ها با شمارش محاسبه می گردد.

نمادهایی که به منظور فریب کاوشگر مورد استفاده قرار می گرفت

برخی از این نماد ها به منظور فریب دادن کاوشگر، جهت مخالف را نشان می دهد. برای نمونه نماد فلش (تیر) یکی از این موارد می باشد. برخی دیگر از علایم نیز به مفهوم کندن سنگی که بر آن حک شده اند، می باشند؛ قهوه جوش، سنگ آسیاب، سنگ مفصلی، سنگ سفره و گل برگ دار از این نوع هستند.

اندازه گیری مسافت

چیزی که در پیشروی در جهت نشانه ها ترسیم شده با احتساب هنر با فوم مطرح می شود، دانستن واحد اندازه گیری که فرد دفن کنند در آن زمان با توجه به منطق خود به کار برده است. چندین مورد از این نشانه ها عبارتند از: برخی از انواع فلش، زنجیرهای ته حلقه ای، تک پا، تک دست، تپانچه یا تفنگ و امثال ان هستند. داشتن برخی معلومات همچون واحد طولی استفاده شده توسط اقلیت ها در اینجا از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین اگر در مورد نشانه هایی که از دوره روم و بیزانس بر جای ماند اطلاعاتی در دست نداشته باشید، پیدا کردن امانت های مربوط به آن دور غیر ممکن خواهد بود.

نمادهایی که تنها مژده دهنده هستند

برخی از آثار و نشانه های هک شده در اراضی و صخره ها تنها به منظور مژده دادن ترسیم شده اند. پیدا کردن دفینه اصلی نیز مستلزم یافتن نمادهای دوم و سوم می باشند. یکی از مهمترین علامت هایی که بر روی سنگ های زمین ترسیم شده، نماده های قطعه قطعه شده می باشد. برای مثال می توان از خرس لنگ، یک چشم، گل بی برگ، کشیش لنگ و امثال آن ها را نام برد. کشف اعضا و تکه های ناقص این اشکال لازم و ضروری است. امانت در زیر قطعه ناقص نیست. باید در نزدیکی آن جستجو شود.

نمادهایی که به معنای سوگند و نشان دهنده مقبره هستند

صلیب هایی که به نشانه سوگند بر روی سنگ های روی زمین حکاکی شده اند در برخی از موارد به معنای قبر،گاهی سروهای دو شاخه، درخت های عرعر کهنسال و گروه های بلوط محل فریب نیستند. درخت های تنهای موجود در اراضی و یا گروه هایی دوتایی و سه تایی و درخت های چند تایی دارای چیدمان هندسی از اهمیت زیادی برخوردارند.

جنگل ها در نقاط دفن گنج

جنگل ها در نقاط دفن گنج
جنگل ها در نقاط دفن گنج

جنگل ها یکی از مکان هایی می باشد که بیشتر دفینه ها را در آنجا پنهان می کردند. در دفینه های جنگل به جای درختان رایج آنجا، تنها درختان کهنسالی که معمولا در کنار مسیر عبور قرار دارند، مورد توجه قرار می گرفت. در جنگل ها منطاقی که دارای پیچ هستند و یا جاهایی که در زمان نگاه کردن شبیه به یک روستا هستند دارای اهمیت زیادی می باشند.

مکان های قدیمی جنگل

مکان های قدیمی جنگل
مکان های قدیمی جنگل

کاوشگران دفینه باید از مکان های مهم در جنگل های قدیمی نیز اطلاعات کافی و خوبی داشته باشند. در بسیار از مکان های قدیمی موجود در جنگل می توان کلیسا و معبدها را پیدا کرد. به احتمال زیاد تا حالا این اماکن تخریت شده اند. به همین دلیل با در نظر گرفتن حالت قبلی این مکان ها شروع به کاوش محیط اطراف کنید.

معابد و کلیساها در نقاط دفن گنج

معابد و کلیساها در نقاط دفن گنج
معابد و کلیساها در نقاط دفن گنج

معابد و کلیساها خواه به دلیل اعتقادات مذهبی و یا به خاطر ایمنی، یکی از مکان ها مهم برای پنهان کردن دفینه بوده است. به طور کلی ورودی کلیسا و اطراف آن، مکان هایی بودن که انسان ها توجه بیشتری را به آنجا داشتند. به همین دلیل اتاق مخصوص کشیش ها و راهب ها مکان های پنهان کردن دفینه به حساب می آید. زیرا کشیش ها پول هایی را که از مردم و حکرانان می گرفتند در اتاق های خود در زیر محراب کلیسا و یا داخل دهلیزهای میان خانه و کلیسا که مطمئن و مخصوص ساخته شده بودند، مخفی می کردند.

حیاط کلیسا

حیاط کلیسا
حیاط کلیسا

انسان هایی که از بیرون می آمدند یا مردم دوره های بعد بیشتر حیاط کلیسا را مورد توجه قرار می دادند. به همین دلیل پیدا کردن چنین دفینه هایی در این روزها در حد صفر می باشند. این دفینه ها یا به تاراج رافته اند و یا به خاطر از بین رفتن نقاط دفن گنج در حیاط دیگر قابل کشف نیستند. در مورد کلیسا هایی که ساختار آن ها به شکل غار هستند نیز باید گفت که قسمت های جلویی یعنی مکان هایی که در معرض دید هستند از نقاط مهم برای پنهان کردن دفینه هستند.

سواحل رودخانه و دریاها در نقاط دفن گنج

سواحل رودخانه و دریاها در نقاط دفن گنج
سواحل رودخانه و دریاها در نقاط دفن گنج

چنین مکان هایی که جابجایی و تغییر محل برایشان به راحتی ممکن نبوده، یکی از مکان های غیر قابل اجتناب برای پنهان کنندگان دفینه بوده است. انسان های قدیم که از نتیجه فلاکت باری مانند سیل اطلاعت داشتند، بیشتر مناطق صخره ای کنار رودخانه ها را بر می گزیدند. این دفینه ها را معمولا درون ظروف سفالی یا فلزی قرار می دادند. نقاط چرخش رودخانه ها و اطراف پل های قدیمی شایان توجه و بررسی هستند.

پایه پل های قدیمی در نقاط دفن گنج

پایه پل های قدیمی در نقاط دفن گنج
پایه پل های قدیمی در نقاط دفن گنج

برای افرادی که قصد پنهان کردن دفینه را دارند، پایه پل ها نیز به اندازه سایر مناطق اطراف آن ها مناسب و مهم بودند. مخصوصا در مورد پل های سنگی آثار و نشانه هایی را می بابیم که قسمت پایه آن را نشان می دهند. این آثار و نشانه ها گاهی برای ما به منزله نشانه ها و خطوط تزیینی می باشند، لکن در اصل به مفهوم اشای مخفی شده می باشند. در پایه چنین پل هایی علائمی مانند صلیب، گل، دایره و خورشید مشاهده می شوند.

سرچشمه ها در نقاط دفن گنج

یکی از بهترین مناطق ثابت برای پنهان کردن دفینه ها، سرچشمه ها می باشند. پیدا کردن دفینه سرچشمه نیاز به وقت کافی دارد، زیرا مکان های بسیار از آن ها ناپدید شده اند، لکن خود چشمه ها نیز از مکان های مهم می باشند. قسمت بالای ان ها به فاصله ۴۰-۱۱-۱۱ قدم برای پنهان کردن اشیاء استفاده شده است. همچنین در دفینه های مربوط به چشمه، یکی از چهار جهت انتخاب شده و محاسبات از آن طرف بر روی چشمه انجام می شود. یک کاوشگر زیرک این علامت ها را در مورد چشمه هایی که از بین رفته اند را پیدا خواهد کرد.

بنا به گفته برخی از کارشناسان، دفینه چشمه در جهت مسیر حرکت آب نیست بلکه دقیقا در خلاف جهت جاری بودن آب می باشند. لکن تفاسیر موثری را در این خصوص با شما مطرح می کنیم:

فرد دفن کننده ای که چشمه و یک تپه نزدیک به آن را برای مثلث خود در نظر گرفته، مالش را در نقطه ای می گذارد که با چشمه و تپه تشکیل مثلث بدهد. فاصله بین چشمه و قله تپه ۱۱۰ قدم بود و پول نقطه مثلث نیز در زیر صخره ثابتی در فاصله ۱۱۰ قدمی آن بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *