نماد کانال یا آبراه در گنج یابی

نماد کانال یا آبراه به صورت حکاکی به همراه جوغن در مناطق مختلف ایران بسیار دیده می شود. گاهی این نماد تنها قسمت هایی از برش روی سنگ در معدن های قدیمی است که به اشتباه با نماد آبراه یا کانال اشتبه گرفته می شود. در صورتی که این نماد درست باشد، تفاسیر مختلفی داراد که برای درک مفهوم آن باید منطقه اطراف را با دقت مورد بررسی قرار دهید و با افراد با تجربه مشاوره کنید. در ادامه به تفسیر نماد کانال یا آبراه در گنج یابی پرداخته ایم.

کانال های حمل آب در دوران باستان

کانال های حمل آب در دوران باستان
کانال های حمل آب در دوران باستان

بزرگترین عنصری که کاوشگر را گمراه می کند، عدم آگاهی از نحوه زندگی مردم دوران باستان، صنعت آن ها، باورهایشان و رفتارهای اجتماعی آن ها می باشد. به طور خلاصه، حرکت با توجه به شایعات، مشکلات زیادی را به همراه آن آورده است. به همین دلیل باز کردن این بحث مفید می باشد.

کانال های حمل آب در دوران باستان
کانال های حمل آب در دوران باستان

زندگی مردم در دنیای باستان نیز مثل زندگی الان ما بوده است. مانند ما غذا میخوردند و می نوشیدند، برای برطرف کردن نیازهایشان کار می کردند، دارای خانه بودند، برای پاکیزگی به آب نیاز داشتند و … . در دوران باستان برای حمل آب به نقطه ای دیگر از خاکی که به آن خک رس گفته می شد، لوله های حلقوی شکل که توخالی بود را میختند و از آن به عنوان کانال های حمل آب استفاده می کردند. امروزه به جای لوله های سفالی از لوله های بتنی، آهنی و پلاستیکی استفاده می شود. همانگونه که می بینید، نیازهایمان یکی می باشد. منطق، حمل آب بود؛ فقط لوازم مورد استفاده تغییر کرده.

در حین حفاری لوله پیدا کردم. نشانه چیست؟ در پاسخ به این سوال، تصاویر بالا را اضافه کردیم. انسان های برای برطرف کردن نیاز به آب از کیلومترها دورتر، از لوله های سفالی برای حمل آب استفاده می کردند. به مناطق مسکونی آب را آورده و آن را در میان خانه ها پخش کرده اند. به همین شکل نیز کانال هایی برای تخلیه فاضلاب تعبیه شده اند.  حتی در سیستم های گرمایشی که برای بار اول رومیان استفاده کرده اند، از حرکت آب در لوله ها استفاده کرده اند. وجود لوله های سفالی می تواند نشان دهنده یک منبع آب یا منطقه مسکونی در اطراف باشد.

نماد کانال یا آبراه به صورت شیارهای حکاکی شده بر روی سنگ ها

نشانه کانال می تواند به معنای یک مقبره گور دخمه ای در آن نزدیکی باشد. این مقبره در داخل یک غار اتاقکی صخره ای می باشد که دهانه آن را بسته و پلمپ کرده اند. برای حل معما باید درون کانال حکاکی شده آب بریزید  و مسیر حرکت آب به خارج از سنگ را در نظر بگیرید. این مسیر، مسیری است که باید به آن جهت حرکت کنید تا هدف مورد نظر را پیدا کنید.

تفسیر سوم نشانه کانال یا آبراه

بر طبق این نظریه، مقبره ای درون یک غار به دهانه ای کوچک می باشد که خود این سنگ یا صخره در جلوی دهانه ورودی قرار گرفته و را راه مسدود نموده است. توجه داشته باشید که در این صورت، نماد کانال، علامت آخر خواهد بود.

تفسیر چهارم نشانه کانال یا آبراه

در نظریه چهارم، این نماد به معنای مقبره است که بسته شده. درب ورودی روبروی نشانه کانال قرار دارد و محل مورد نظر دارای حداقل دو شیب تند در طرفین می باشد و باید در بالای بلندی، در جستجوی آن باشید.

تفسیر پنجم نشانه کانال یا آبراه

این نماد در موارد دیگر می تواند نشان دهنده یک سد و محل انباشته شدن آب یا محل جلوگیری از نفوذ آب باشد. البته در مواردی هم دیده شده است که این نوع نشانه، اشاره به وجود معدن سنگ و یا محل ورود و شروع منطقه ای صنعتی در گذشته بوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *